Aloes – opis, zastosowanie, korzyści zdrowotne


Liść aloesu

Liść aloesu

Aloes jest rośliną znaną już bardzo długo. Także długą historię ma jego zastosowanie lecznicze. W tym tekście przybliżymy podstawowe informacje o aloesie oraz o jego korzystnym wpływie na nasz organizm. Aloes można stosować zewnętrznie i wewnętrznie – w obydwu przypadkach możemy odczuć wiele korzyści.

Czym jest aloes?

Aloes to roślina będąca sukulentem, czyli taka, która doskonale przystosowała się do życia w miejscach o ograniczonej dostępności wilgoci. Z tego powodu wykształciła sobie wewnątrz liści tkankę wyspecjalizowaną w gromadzeniu i przechowywaniu wody (miąższ liści aloesu składa się z niej w 95%).

Występuje ponad 300 gatunków aloesu, ale w tym artykule skupimy się na jednej jego odmianie – aloesie zwyczajnym (znanym także jako aloes barbadoski, a z łaciny aloe vera). Aloes zwyczajny to bylina rosnąca dziko w klimacie tropikalnym, a także uprawiana do celów medycznych i kosmetycznych.

Zielone, „mięsiste” liście wyrastają z bardzo krótkiej łodygi na wysokość 60-100 cm. Miąższ aloesu zawiera ponad 140 biologicznie czynnych składników. Poniżej (w dużym skrócie) opiszemy działanie miąższu aloesowego na ludzki organizm.

Jak działa aloes stosowany zewnętrznie

Podstawową informację jest to, że składniki aloesu wnikają bardzo głęboko w skórę. Dzięki tej właściwości aloes doskonale nawilża skórę. Aloes działa przeciwzapalnie, łagodzi ból. Może być stosowany w przypadku oparzeń. Przyśpiesza podziały komórkowe, powodując szybsze gojenie ran skórnych.

Składniki aloesu rozszerzają naczynia krwionośne, dzięki czemu krew może szybciej i łatwiej natlenić warstwy skóry. Skutki tego są bardzo pozytywne: skóra wygląda młodziej i zdrowiej, jest bardziej elastyczna.

Dodatkowo aloes nałożony na skórę hamuje rozwój wirusów, bakterii i grzybów – może być np. stosowany pomocniczo w leczeniu grzybicy. Warto także wypróbować aloes w walce z pryszczami, trądzikiem i innymi problemami ze skórą.

Ciekawą cechą miąższu aloesowego jest fakt, że ma on to samo pH co ludzka skóra, dzięki czemu aloes reguluje odczyn kwasowo-zasadowy naszej skóry.

Aloes stosowany wewnętrznie

Aloes działa także (a dla niektórych może przede wszystkim) zastosowany wewnętrznie. Picie miąższu aloesowego (najlepiej jak najmniej przetworzonego) ma działanie detoksykacyjne. Aloes poprawia jakość flory bakteryjnej jelit, co ułatwia prawidłowe wchłanianie pokarmów.

Miąższ aloesowy reguluje odczyn kwasowo-zasadowy w naszym układzie pokarmowym. Pozytywnym efektem takiej regulacji jest m. in. zmniejszenie lub zlikwidowanie uczucia zgagi.

Istnieje teoria, że nasze zdrowie i odporność zaczyna się w jelitach. Aloes bardzo pozytywnie wpływa na nasz układ pokarmowy w związku z czym znacząco poprawia nasze zdrowie i samopoczucie.

Dzięki regulacji metabolizmu cukrów spożywanie aloesu może ułatwić walkę z nadwagą (i podjadaniem).

Ważne jest aby spożywany aloes był pozbawiony działających uczulająco i przeczyszczająco związków zawartych w skórce liścia (m. in. aloina).

Podsumowanie

Powyższy przegląd właściwości aloesu ma jedynie zasygnalizować jego pozytywny wpływ na ludzki organizm. Dostępne są wyniki wielu konkretnych badań potwierdzających część z powyższych tez. Wiele wniosków wynika także z doświadczeń osób stosujących aloes na co dzień. Myślę, że warto zainteresować się tematem pozytywnego wpływu aloesu na nasze zdrowie.


 

Powyższe informacje nie stanowią zaleceń medycznych i nie mogą zastąpić porady lekarza.